Az építőipari szektor az EU GDP-jének csaknem 5,5%-át teszi ki, és mintegy 25 millió embert foglalkoztat több mint 5 millió cégnél. Az építőanyag-ipar közel 430 000 vállalatot foglal magában, 800 milliárd eurós összforgalommal. Ezek főként kis- és középvállalkozások. Kulcsfontosságú gazdasági és társadalmi értéket jelentenek a helyi közösségek számára az európai régiókban és városokban. Európában az épületek felelősek az erőforrások kitermelésének és felhasználásának körülbelül 50%-áért, valamint az EU összes hulladékának több mint 30%-áért évente. Ezenkívül az épületek felelősek az EU energiafogyasztásának 40%-áért és az energiával összefüggő üvegházhatású gázok kibocsátásának 36%-áért. Ezért az energiahatékony épületek és a takarékos építési folyamat közös érdekünk.
A 2011 óta hatályos európai építési termék szabályozás harmonizálta az építési munkáknál használt termékek forgalmazására vonatkozó uniós szabályokat, megkönnyítve ezek szabad mozgását az egységes piacon. Ehhez kapcsolódóan a tagállamok az építményekbe való beépítésre és az építési tevékenységre vonatkozóan alkottak meg nemzeti jogszabályokat.
Az építési termékekről szóló új rendelet, az (EU) 2024/3110 európai parlamenti és tanácsi rendelet (angol rövidítéssel: CPR) aktualizálja az e területen meglévő, 2011-től hatályos uniós rendeletet [Az építési termékek forgalmazására vonatkozó harmonizált feltételek megállapításáról és a 89/106/EGK tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló 305/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (2011. március 9.)] és a kapcsolódó jogszabályokat. A szabályozási koncepció jelentős változtatása nélkül megjelennek a szabályozásban az eltelt több, mint egy évtized során előtérbe került környezetvédelmi fenntarthatósági szempontok, valamint a körforgásos gazdaságra való törekvés és az építőanyagok újrahasznosításának igénye.
A rendelet tartalma
A CPR frissíti az e területen meglévő uniós szabályokat, lehetőséget biztosít a szabványosítás új műszaki haladáshoz való alkalmazkodására, jobb tájékoztatást nyújtva a fogyasztóknak a termék digitális útleveleinek létrehozásával és a zöld megoldások választásának megkönnyítésével. Az új rendelet megkönnyíti az új szabványok elfogadását, és felhatalmazza a Bizottságot arra, hogy bizonyos feltételek mellett közös előírásokat fogadjon el, ha a szokásos szabványosítási út akadályozott. Előírja továbbá az építőipari termékek digitális útlevélrendszerének kidolgozását.
Az új rendelet kibővíti és pontosítja az „építési termék” fogalmát, továbbá kiegészül az újra felhasznált építőanyagokkal, valamint vonatkoztatható az előregyártott készházakra is.
A szabályozás értelmében „építési termék: minden olyan formált vagy formálatlan fizikai árucikk – beleértve a 3D-nyomtatott termékeket – vagy készlet, amelyet azért hoznak forgalomba – beleértve az építési területre szállítást –, hogy építményekbe vagy építmények részeibe állandó jelleggel beépítsék, kivéve azokat az árucikkeket, amelyeket az építményekbe állandó jelleggel való beépítésüket megelőzően szükségszerűen először készletbe vagy más építési termékbe építenek be”
Nő az építési termékek újrahasznosításának jelentősége, az új CPR kiemeli, hogy a szabványokban megjelölhetik, hogy a szabvány vonatkozik-e az újra felhasznált termékekre. A rendelet lehetőséget ad arra, hogy a még nem felhasznált és ismételten eladható termékeket a gyártó vagy a forgalmazó visszavegye és ismételten értékesítse, ezzel is csökkentve az építési hulladék mennyiségét.
Az új rendeletben elfogadott előírások nem térnek el koncepcionálisan az (EU) 305/2011 parlamenti és tanácsi rendeletben megismertektől, azonban a gyakorlati tapasztalatok alapján kiegészítik és magyarázatokkal teszik egyértelművé az eddig használt eljárásokat. Fontos szempont volt a hasonló vagy hatályában átfedő jogszabályokkal az összhang megteremtése, és a gyártók számára a kettős megfeleltetés megszüntetése. Az új CPR egyértelműen kimondja, hogy nem vonatkozik a felvonókra és mozgólépcsőkre (bár azokat is beépítik az épületekbe), valamint azoknál a termékeknél, amelyekre az (EU) 2024/1781 parlamenti és tanácsi rendelet [A fenntartható termékek környezettudatos tervezésére vonatkozó követelmények megállapítási keretének létrehozásáról, az (EU) 2020/1828 irányelv és az (EU) 2023/1542 rendelet módosításáról, valamint a 2009/125/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló (EU) 2024/1781 európai parlamenti és tanácsi rendelet (2024. június 13.)] alapján végrehajtási rendelet állapít meg követelményeket, a környezetbarát tervezési követelményeket kell figyelembe venni (pl. kazánok, napelemek, stb.)
A CPR rögzíti a gyártók, importőrök és más gazdasági szereplők kötelezettségeit, valamint megerősíti a piacfelügyeletet és a fogyasztóvédelmet. A CPR ugyanakkor tiszteletben tartja azt a tényt, hogy az építési munkák szabályozásának joga továbbra is nemzeti hatáskörben marad.
Hatályba lépés, alkalmazás
A rendelet végleges szövegét 2024. november 27-én írták alá a Tanács és az Európai Parlament elnökei, és a Hivatalos Lap 2024. december 18-i számában lett közzé téve. A rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lépett hatályba, 2025. január 7-én.
2025. január 8-tól kell alkalmazni a rendeletnek a harmonizált szabványok és más műszaki előírások kidolgozására vonatkozó cikkeit, valamint a Bizottság számára feladatot adó és a fogyasztóvédelmi portálra vonatkozó szakaszokat.
Ezek a az 1-4. cikk; az 5. cikk (1)–(7) bekezdése; a 7. cikk (1) bekezdése; a 9. cikk; a 10. cikk; a 12. cikk (1) bekezdésének első albekezdése; a 16. cikk (3) bekezdése; a 37. cikk (4) bekezdése; a 63. cikk; a 89. cikk és a 90. cikk, valamint az I., a II., a III., a IV., a VII., a IX. és a X. melléklet.
A rendelet egészét 2026. január 8-tól kell alkalmazni, kivéve a 92. cikket (szankciók), amelyet csak 2027. január 8-tól lesz hatályos. A rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.
Ugyan a 305/2011/EU rendelet 2026. január 8-tól hatályát veszti, de 2040. január 8-ig még hatályban lesz a 2. cikke, a 4–9. cikke, a 11–18. cikke, a 27. és a 28. cikke, a 36–40. cikke, a 47–49. cikke, az 52. és az 53. cikke, az 55. cikke, a 60–64. cikke, valamint a III. és az V. melléklete.
Átmeneti rendelkezésként a 2026. január 8-án hatályban lévő harmonizált szabványok mindaddig érvényben maradnak, amíg a Bizottság vissza nem vonja, vagy más módon hatályon kívül nem helyezi azokat.
Azok az európai értékelési dokumentumok (EAD), amelyek hivatkozásai szerepelnek 2026. január 8-ig közzétett jegyzékben, 2031. január 9-ig érvényesek maradnak, kivéve, ha más okból lejártak. Az ezen európai értékelési dokumentumokkal (EAD) összhangban kiadott európai műszaki értékelések (ETA) alapján a vonatkozó termékek 2036. január 9-ig hozhatók forgalomba.
A 305/2011/EU rendelet alapján kiadott tanúsítványok, vizsgálati jelentések és európai műszaki értékelések (ETA) műszaki alapként használhatók annak igazolására, hogy a termék megfelel az új rendeletnek, amennyiben a terméktípus megfelel az új rendelet szerinti terméktípusnak, és a követelmények és az értékelési módszerek az alkalmazandó harmonizált szabvány (hEN) vagy az európai értékelési dokumentum (EAD) fényében érvényesek.
A 305/2011/EU rendelet szerint kijelölt vagy bejelentett műszaki értékelést végző szervezeteket és bejelentett szervezeteket az új rendelet szerint is kijelöltnek vagy bejelentettnek kell tekinteni. A kijelölő tagállamok azonban az időszakos újraértékelési ciklusuknak megfelelően, de legkésőbb 2030. január 8-ig újból értékelik és kijelölik azokat.
Összefoglalásként megállapítható, hogy az új rendelet – bár több újdonságot tartalmaz – koncepcionálisan nem változtatja meg a jelenlegi szabályozást, amelyet még továbbra is alkalmazni kell 2026. január 7-ig, majd ezt követően kell áttérni az új rendelet alkalmazására.